Sprawdzona Dieta

Dowiedz się jak jeść, jakie suplementy brać i jak sobie pomóc z problemami żywieniowymi. Od lat pomagamy szerokiemu gronu odbiorców z powodzeniem.

Refluks – Czego nie jeść, by go nie wywołać?

Refluks – Czego nie jeść, by go nie wywołać?

Przyczyny objawów refluksu nie zawsze są jasne, ale niektóre pokarmy są znane z tego, że pogarszają stan. Te pokarmy obejmują wysokotłuszczowe, pikantne i słone pokarmy, jak również napoje z kofeiną. Aby dowiedzieć się więcej o tym, czego należy unikać, czytaj dalej. W kolejnych akapitach omówię pokarmy, które mogą pogorszyć stan. Należy również unikać napojów zawierających kofeinę.

Wysokotłuszczowe pokarmy

Dieta o niskiej zawartości tłuszczu może pomóc zmniejszyć objawy kwaśnego refluksu, ale są pewne pokarmy, które powodują ten stan. Pokarmy wysokotłuszczowe mają długi czas trawienia, co umożliwia refluks zawartości żołądka w górę do przełyku. Leniwy LES w dolnej części przełyku zapobiega refluksowi, ale pokarmy wysokotłuszczowe mogą pogorszyć ten stan. Aby uniknąć refluksu, jedz pięć lub sześć małych posiłków dziennie – słowa te są produktem ekspertów strony Nieskazitelny wygląd.

Pikantne jedzenie

Wielu ludzi myśli, że pikantne jedzenie jest źródłem ich problemów z refluksem. Podczas gdy niektórzy mogą lubić pikantne jedzenie, osoby z zaburzeniami trawienia powinny ich unikać. Faktem jest, że pikantne potrawy są często korzystne i można się nimi cieszyć bez powodowania bólu. Oto kilka sugestii dla tych, którzy mają problemy z refluksem. Pikantne pokarmy obejmują ostrą paprykę, chilli, czosnek i curry. O ile Twój stan nie jest poważny, możesz je jeść sporadycznie.

Słone pokarmy

Alkohol, smażone pokarmy i owoce cytrusowe są najczęstszymi winowajcami wywołującymi refluks. Powodem, dla którego wywołują one refluks jest to, że mają wysoką zawartość kwasu. Na szczęście istnieją sposoby, aby zrównoważyć kwasowość poprzez spożywanie pokarmów, które są alkaliczne. Oto kilka dobrych opcji. Cytryny, pomarańcze, grejpfruty i jagody są znanymi winowajcami. Owoce cytrusowe zawierają również szereg fermentowalnych włókien, które reagują z bakteriami jelitowymi, wytwarzając więcej kwasu żołądkowego.

Napoje kofeinowe

Choć wypicie filiżanki kawy może być korzystne dla wielu osób, może również pogorszyć Twój stan refluksu kwasowego. Kofeina zmniejsza ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, który otwiera otwór do żołądka. Picie większej ilości kofeiny może powodować większy refluks kwasowy, dlatego ogranicz spożycie kofeiny. Unikaj kofeiny i ogranicz spożycie napojów gazowanych. Ogranicz ilość czerwonego mięsa w swojej diecie.

Przeczytaj:  Wrzody żołądka - co jeść, by wspomóc organizm?

Żelazko

Przy wyborze, które pokarmy należy jeść, a których unikać, galaretka powinna być na szczycie Twojej listy. Ze względu na swoją kwaśną naturę, galaretka ma bardzo wysoki poziom pH – 5,5. Aby przeciwdziałać kwasowości, możesz jeść pokarmy alkalizujące, takie jak truskawki. Jeśli stwierdzisz, że galaretka nadal powoduje zgagę, spróbuj dodać trochę truskawek do swojej diety. Wtedy będziesz mógł znów cieszyć się galaretką.

Owoce cytrusowe

Istnieją pewne pokarmy, których najlepiej unikać, zwłaszcza owoce cytrusowe. Głównymi winowajcami są cytryny, limonki i grejpfruty, które zawierają wysokie stężenie kwasu cytrynowego. Podczas gdy kwas ten jest produkowany naturalnie przez żołądek, nadmierne spożycie owoców cytrusowych może zwiększyć ilość kwasu w żołądku. Z tego powodu należy ograniczyć spożycie tych pokarmów. Aby przeciwdziałać zawartości kwasu w owocach cytrusowych, ważne jest, aby uzupełnić swoją dietę o pokarmy alkaliczne.

Oatmeal

Oprócz spożywania zdrowej diety, unikanie pewnych pokarmów może pomóc w radzeniu sobie z refluksem. Ogólnie rzecz biorąc, całe ziarna i owoce zawierają błonnik, który może pomóc zmniejszyć kwas w żołądku. Podobnie zalecane są warzywa o niskiej kwasowości, takie jak jabłka, banany i zielona fasola. Zawierają one również pektyny, które pomagają Twojemu jedzeniu podróżować przez przewód pokarmowy. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek dotyczących unikania pokarmów, które wywołują kwaśny refluks.

Płatki owsiane zmniejszają kwaśny refluks

Jest wiele osób, które nie są świadome wielu korzyści płynących z płatków owsianych, ale może Cię zaskoczyć fakt, że pomagają one zmniejszyć zawartość kwasu w żołądku. Podczas gdy sama owsianka nie jest kwaśna, nadal może być problemem dla osób cierpiących na zgagę. Należy pamiętać, że zawartość kwasu w płatkach owsianych zależy od towarzyszącej im żywności, więc może lepiej unikać tej żywności, jeśli cierpisz na refluks kwasowy.

Podobne:

Udostępnij