Sprawdzona Dieta

Dowiedz się jak jeść, jakie suplementy brać i jak sobie pomóc z problemami żywieniowymi. Od lat pomagamy szerokiemu gronu odbiorców z powodzeniem.

Co jeść przy zatruciu pokarmowym

Co jeść przy zatruciu pokarmowym

Jeśli cierpisz na zatrucie pokarmowe, pierwszym krokiem jest unikanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczonej żywności. Unikaj przetworzonej żywności i tłustych potraw, a także zwiększ spożycie płynów. Jeśli objawy nie ustąpią, udaj się do lekarza. W międzyczasie stosuj dietę niskotłuszczową, niskobłonnikową i unikaj spożywania ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych pokarmów.

Pokarmy bogate w białko

Istnieje szereg pokarmów bogatych w białko, które można jeść przy zatruciu pokarmowym. Świeżo ugotowany ryż jest szczególnie dobry na rozstrój żołądka. Zobacz jak wygląda: uprawa ryżu! Jest również łatwy do przełknięcia, gdy zmiesza się go z bulionem kostnym. Możesz również dodać trochę białka do swoich zup lub omletów, aby pomóc utrzymać żołądek w ryzach. Łosoś jest dobrym źródłem białka, gdy cierpisz na zatrucie pokarmowe. Jest również bezglutenowy i łatwy do strawienia.

Zupy

Kiedy cierpisz na zapalenie żołądka i jelit, pierwszymi pokarmami, które należy jeść są zupy na bazie bulionu. Ten rodzaj zupy jest bardzo łatwy do strawienia i może pomóc osobie odzyskać od nudności, biegunki i niestrawności, które często towarzyszą zatruciu pokarmowemu. Aby zupa była bardziej kojąca, należy ją lekko schłodzić przed wypiciem. Zimny płyn może również ukoić żołądek. Uważaj jednak, aby nie spożywać zbyt dużo zbyt szybko.

Zupy

Kluczowe jest picie dużej ilości płynów podczas zatrucia pokarmowego, ponieważ biegunka i wymioty mogą szybko odwodnić osobę. Choć kuszące jest sięgnięcie po napój sportowy lub elektrolitowy, najlepiej rozcieńczyć je wodą i unikać zbyt dużej ilości cukru, który może rozregulować żołądek. Jeśli chodzi o płyny, spróbuj bulionu warzywnego lub z kurczaka. Jeśli nie możesz pić wody, rosół z kurczaka lub sok warzywny zrobi.

Unikanie żywności z probiotykami

Choć wiele osób bierze probiotyki, aby leczyć zatrucie pokarmowe, ta praktyka nie zawsze jest praktyczna. Chociaż probiotyki są ogólnie bezpieczne i mają niewiele skutków ubocznych, nie zawsze są wskazane dla osób z osłabionym układem odpornościowym. Kiedy cierpisz na zatrucie pokarmowe, najlepiej unikać nabiału i sfermentowanych pokarmów, ponieważ mogą one nadmiernie stymulować układ pokarmowy. Powinieneś również pić dużo płynów i rozważyć zamiast tego picie mniej drażniących produktów.

Przeczytaj:  Nasiona Chia - jak jeść, żeby schudnąć - czy pomagają?

Unikanie pokarmów przy nietolerancji laktozy

Wiele osób ma trudności z trawieniem mleka, sera i innych produktów mlecznych, co może prowadzić do wtórnego stanu znanego jako nietolerancja laktozy. Stan ten występuje, gdy organizm nie wytwarza laktazy i może powodować objawy obejmujące wzdęcia, biegunkę i wiatry. Lekarz może potwierdzić ten stan, zlecając wykonanie wodorowego testu oddechowego. Test ten zmierzy ilość wodoru w oddechu po spożyciu produktów mlecznych.Podobne:

Udostępnij