Sprawdzona Dieta

Dowiedz się jak jeść, jakie suplementy brać i jak sobie pomóc z problemami żywieniowymi. Od lat pomagamy szerokiemu gronu odbiorców z powodzeniem.

Co jeść, żeby zachować zdrowe zęby?

Co jeść, żeby zachować zdrowe zęby?

Dowiedz się, co jeść, żeby zachować zdrowe zęby i ciesz się pięknym uśmiechem!

Nie od dziś wiadomo, że piękny uśmiech to przede wszystkim zdrowy uśmiech. Wszelkie zabiegi, które mają na celu jego upiększenie, na przykład wybielanie zębów, na nic się zdadzą, jeśli stan zębów będzie zły. Zatem pierwszy krok do tego, aby mieć olśniewający uśmiech, to dowiedzieć się, co jeść, żeby zachować zdrowe zęby.

Dieta dla zębów: dlaczego jest ważna?

Jamę ustną zasiedlają bakterie powodujące próchnicę i stany zapalne. Niektóre produkty spożywcze powodują ich nadmierne namnażanie się i powstawanie płytki nazębnej. W przypadku nadmiaru złych pokarmów zębów nie ochroni nawet staranna higiena jamy ustnej. Złe odżywianie się może powodować paradontozę oraz inne choroby zębów i dziąseł. Z tych powodów warto się dowiedzieć co jeść, żeby zachować zdrowe zęby i zahamować proces powstawania płytki nazębnej.

Co jeść, żeby zachować zdrowe zęby?

Oto lista pokarmów, które mają dobry wpływ na zdrowie jamy ustnej:

  1. Przetwory mleczne. Produkty nabiałowe dostarczają niezbędnego fosforu i wapnia. To właśnie wapń jest głównym materiałem budulcowych zębów.  Przetwory mleczne bogate w wapń to przede wszystkim jogurt, kefir i twaróg.
  2. Owoce i warzywa. Błonnik zawarty w wielu owocach i warzywach wzmaga wydzielanie się śliny oraz pomaga oczyścić zęby i dziąsła. Zwłaszcza surowe owoce i warzywa są bogatym źródłem składników pokarmowych. Jedzenie surowej marchewki lub selera naciowego pomaga oczyścić powierzchnię zębów z płytki nazębnej.
  3. Ryby. Ryby stanowią źródło pełnowartościowego białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Najlepszą są tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela.

 

Niezbędne są również witaminy. Witamina A bierze udział w produkcji śliny, wzmacnia tkanki przyzębia i przeciwdziała namnażaniu się bakterii, a więc skutecznie chroni przed próchnicą. Witamina D ma wpływ na twardość uzębienia i wspomaga proces remineralizacji szkliwa. Proces gojenia się ran przyśpiesza witamina E, a witamina C poprawia stan dziąseł.

Czego unikać, żeby zachować zdrowe zęby?

Istnieje pewna grupa produktów spożywczych, które osoby chcące cieszyć się pięknym uśmiechem powinny całkowicie wykluczyć z diety. Jedzenie pokarmów bogatych w cukier obniża poziom pH w ustach i przyczynia się do demineralizacji szkliwa. Cukierki, czekolada czy suszone owoce oblepiają powierzchnię zębów i negatywnie działają na szkliwo. Niewskazane są również produkty na bazie skrobi, które przyklejają się do zębów, takie jak: chipsy, chrupki i słodkie bułki. Wspomnieliśmy już, że cukier jest szkodliwy dla zębów, słodzone napoje gazowane są jednym z jego największych źródeł w diecie. 

Kilka wskazówek dla tych, którzy chcą mieć piękny uśmiech

Podajemy kilka pomocnych wskazówek, które pomogą zadbać o zdrowie zębów:

  1. Niektóre produkty spożywcze mogą powodować przebarwienia zębów. Są to między innymi: kawa, herbata, czerwone wino, owoce jagodowe. Aby zachować biel zębów, lepiej ich unikać.
  2. Najlepiej jest zrezygnować z podjadania między posiłkami. Przekąski obniżają pH w jamie ustnej. Po każdym posiłku należy umyć zęby.
  3. Częste picie wody pomoże wypłukać z jamy ustnej bakterie i resztki pokarmów.
  4. Zdecydowanie należy unikać palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, które powodują odbarwienia zębów.

Czy sama dieta na zęby wystarczy?

Oczywiście to bardzo ważne wiedzieć, co jeść, aby zachować zdrowe zęby. Jednak sama dieta nie wystarczy. W skład codziennej higieny zębów powinno wchodzić nie tylko ich szczotkowanie, ale też płukanie jamy ustnej specjalnym płynem i używanie nici dentystycznej. Poza tym niezwykle istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Ofertę profesjonalnego centrum stomatologicznego można znaleźć na stronie galeriausmiechu.pl. W tym gabinecie wykonuje się takie zabiegi jak piaskowanie, usuwanie kamienia, leczenie kanałowe czy właśnie wybielanie zębów. Kraków to miejsce, w którym bez problemu możesz zadbać o piękno swojego uśmiechu. Dzięki sprawdzonym i skutecznym metodom efekt wybielania jest długotrwały.

Skoro już wiesz, co jeść, żeby zachować zdrowe zęby, możesz teraz zadbać o to, aby twój uśmiech był twoją największą ozdobą!Podobne:

Przeczytaj:  Wrzody żołądka - co jeść, by wspomóc organizm?

Udostępnij