Sprawdzona Dieta

Dowiedz się jak jeść, jakie suplementy brać i jak sobie pomóc z problemami żywieniowymi. Od lat pomagamy szerokiemu gronu odbiorców z powodzeniem.

Co jeść przy aparacie ortodontycznym? Czego unikać?

Co jeść przy aparacie ortodontycznym? Czego unikać?

Noszenie aparatu ortodontycznego jest obecnie bardzo powszechne, a nawet można powiedzieć, że modne. Wizyty u ortodonty często powodują ból zębów, który nasila się przy gryzieniu i żuciu pokarmów. Co więc najlepiej jeść przy aparacie ortodontycznym ?

Dlaczego bolą zęby po wizycie u ortodonty?

Każdy kto ma za sobą leczenie ortodontyczne wie, że nie należy ono do najprzyjemniejszych. Przez większość czasu użytkownicy aparatów ortodontycznych nie zwracają uwagi na jego obecność, jednakże po wizytach u swojego lekarza prowadzącego mogą cierpieć z bólu zębów nawet kilka dni. Dlaczego się tak dzieje? Ortodonta chcąc ustawić zęby prosto, w idealnym łuku wywiera na zęby umiarkowany nacisk. Robi to przy pomocy narzędzi takich jak np. gumki do aparatu [https://dentinfo.pl/gumki-do-aparatu/] czy też odpowiednie naprężenie druta. Zęby ulegają powolnemu przeciąganiu i zmieniają swoje położenie- to właśnie dlatego często pojawia się ból. Zwykle jest on tępy, a zęby są nadwrażliwe. Dyskomfort zwykle nasila się podczas odgryzania kęsów pokarmów, czy też żucia. Co jeść przy aparacie ortodontycznym po wizycie kontrolnej? Najlepiej spożywać pokarmy, które nie wymagają gryzienia /żucia takie jak np. zupy, budynie, kaszki czy jogurty.  Ból zwykle utrzymuje się kilka dni, do momentu aż zęby przyzwyczają się do wzmożonego nacisku.

Co jeść przy aparacie ortodontycznym?

Zaraz po założeniu aparatu ortodontycznego oraz po wizytach kontrolnych, kiedy zęby są nadwrażliwe oraz pojawia się ból, najlepiej spożywać produkty, których nie trzeba gryźć. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zupy, jogurty, budynie czy kaszki dla dzieci. Niektórzy polecają jedzenie lodów w celu uśmierzenia bólu. Zaleca się krojenie posiłków twardych na mniejsze kawałki, zamiast odgryzania kęsów pokarmu- np. lepiej pokroić chleb na mniejsze kawałki i wrzucić go do zupy by zmiękł. W okresach pomiędzy wizytami, gdy zęby są względnie przyzwyczajone do nowego nacisku także powinno się unikać kilku rodzajów pokarmu z uwagi na możliwość uszkodzenia aparatu. W takim razie co jeść przy aparacie ortodontycznym? Wszystko co dobrze zniosą gumki do aparatu i cały aparat! Nie zaleca się spożywania produktów kleistych takich jak karmel, czy też krówki. Twarde produkty spożywcze np. orzechy, czy jabłka także mogą uszkodzić strukturę aparatu ortodontycznego. Guma do żucia jest bezwzględnie przeciwwskazana, bardzo często bowiem powoduje ubytki takie jak np. odklejanie zamków czy wypadanie pierścieni. Należy pamiętać, że gumki do aparatu łatwo zabarwiają się od spożywanego pokarmu. Jeżeli zależy nam na dobrym efekcie wizualnym aparatu powinniśmy unikać pokarmów takich jak buraki, czerwone wino i przede wszystkim palenia papierosów! Poza tym wiele szkód mogą przynieść twarde cukierki oraz popcorn. 

Przeczytaj:  Wrzody żołądka - co jeść, by wspomóc organizm?

Czego unikać nosząc aparat ortodontyczny?

Nosząc aparat ortodontyczny należy wystrzegać się wszystkiego co może naruszyć strukturę aparatu. Należy więc unikać spożywania twardych produktów spożywczych czy też częstego żucia gum. Palenie papierosów samo w sobie nie doprowadzi do zaburzenia struktury aparatu, ale może wpłynąć na jego wygląd wizualny. Gumki do aparatu łatwo zmieniają swoje zabarwienie, z niebieskich mogą zrobić się nawet żółte. W przypadku aparatów, w których w celu zminimalizowania ich widoczności stosowane są białe druty oraz przezroczyste gumki do aparatu, barwiące jedzenie i papierosy mogą przynieść jeszcze więcej szkód i sprawić, że aparat będzie wyglądał  bardzo nieestetycznie. Pojawia się więc pytanie: co jeść przy aparacie ortodontycznym, by nie uszkodzić jego struktury oraz nie doprowadzić do odbarwienia ligatur? Większość produktów spożywczych jest dozwolona. Dobrze jest natomiast ograniczyć kawę i herbatę, ponieważ ich duża ilość także może wpłynąć na to, że gumki do aparatu zmienią swój kolor. Poza tym, należy wystrzegać się twardych i kleistych produktów, co często przychodzi to naturalnie i intuicyjnie osobom noszącym aparat ortodontyczny.

Podobne:

Udostępnij