Sprawdzona Dieta

Dowiedz się jak jeść, jakie suplementy brać i jak sobie pomóc z problemami żywieniowymi. Od lat pomagamy szerokiemu gronu odbiorców z powodzeniem.

Dieta wątrobowa – Menu na 14 dni

Dieta wątrobowa – Menu na 14 dni

Zdrowe oczyszczanie wątroby wymaga specjalnej diety, która wypłukuje organizm ze szkodliwych toksyn. Dieta detoksykacyjna dla wątroby to dobrze zbilansowana dieta, która eliminuje żywność bogatą w cukier i sól. Musisz unikać pakowanej i wygodnej żywności, zmniejszyć spożycie alkoholu i jeść zrównoważoną dietę. Oto lista zalecanych pokarmów, które należy włączyć do swojego menu. Poniżej wymieniono najważniejsze artykuły spożywcze, których musisz unikać.

Unikaj żywności pakowanej i wygodnej

Możesz rozpocząć dietę wątrobową od wyeliminowania ze swojej diety żywności przetworzonej, paczkowanej i wygodnej. Te pokarmy często mają wysoką zawartość sodu i dodanej soli. Spróbuj zrobić swoją listę spożywczą, włączając do niej tylko pokarmy o niskiej zawartości sodu. Staraj się trzymać z dala od korytarzy w środku sklepu spożywczego. Mała ilość białka w diecie jest w porządku. Białko jest metabolizowane przez organizm do tworzenia amoniaku. Możesz dodać świeże zioła lub kilka łyżeczek soku z cytryny do swoich potraw z ryb i warzyw.

Obniżenie alkoholu

Korzyści z obniżenia alkoholu są liczne. Obejmują one poprawę zdrowia serca, zmniejszenie poziomu cholesterolu i utratę wagi. Co więcej, ograniczenie alkoholu ma również pozytywny wpływ na Twój nastrój i sen. Możesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z ograniczenia spożywania alkoholu odwiedzając nasze strony z informacjami o alkoholu i narkotykach. Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczy Ci przydatnych informacji. Ogranicz alkohol w menu diety wątrobowej przez 14 dni i popraw swoje ogólne zdrowie.

Jedz dobrze zbilansowaną dietę

Wątroba jest ważnym organem, który kontroluje metabolizm, wchłanianie i detoksykację. Jednak jest ona również podatna na uszkodzenia. Niekontrolowana cukrzyca typu 2, otyłość i dyslipidemia mogą powodować stłuszczenie i stan zapalny wątroby. Jednak dobrze zbilansowana dieta może pomóc opóźnić wystąpienie NAFLD. Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów może chronić wątrobę przed uszkodzeniem.

Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukru

Możesz chronić swoją wątrobę, unikając przetworzonych, rafinowanych cukrów i pakowanych mieszanek deserowych. Suszona żurawina i pokrojone migdały mogą być dodane do slaw. Brokuły są również doskonałe do slaw, pieczone z czosnkiem i octem balsamicznym. Unikaj też słodzonych napojów. Twoja wątroba potrzebuje swoich minerałów i witamin, więc upewnij się, że nawadniasz się dużą ilością wody. Jeśli cierpisz na cukrzycę, dowiedz się czym jest hemoglobina glikowana z serwisu InfoCukrzyca.pl!

Jedz owoce i warzywa

Jednym z najprostszych sposobów na oczyszczenie wątroby jest jedzenie większej ilości owoców i warzyw. Surowa żywność roślinna jest szczególnie korzystna dla wątroby, więc powinieneś włączyć dwa kawałki owoców każdego dnia. Unikaj przetworzonej żywności i pakowane przekąski, ponieważ są one ładowane z soli i sodu. Również unikanie żywności takiej jak przetworzony ser jest bardzo ważne, ponieważ zawiera zarówno tłuszcze nasycone, jak i sód. Dodatkowo, nadmierne spożycie przetworzonej żywności może prowadzić do otyłości i stłuszczenia wątroby.

Przeczytaj:  Dieta 2200 Cal - Menu na cały tydzień

Unikaj produktów mlecznych

Wielu ludzi myśli, że wyeliminowanie produktów mlecznych z ich diety jest jedynym sposobem na poprawę zdrowia wątroby. W rzeczywistości, wiele produktów mlecznych jest niezdrowych dla wątroby. W rzeczywistości produkty mleczne mają wysoką zawartość tłuszczów nasyconych. Możesz zastąpić je mlekiem niskotłuszczowym, które zawiera mniej niż połowę kalorii mleka pełnego. Niskotłuszczowy nabiał jest również lepszym wyborem, ponieważ ma wysoką zawartość białka serwatkowego, które może chronić wątrobę przed uszkodzeniem.

Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości soli

Prepakowane i gotowe do spożycia pokarmy są powszechnym źródłem dodanej soli i sodu. Zamiast tego szukaj opcji o niższej zawartości sodu i staraj się unikać środkowych naw. Białko w diecie jest również ważne, ale należy unikać żywności o wysokiej zawartości soli. Białko rozpada się w organizmie i wytwarza amoniak. Ten produkt odpadowy jest niezdrowy dla wątroby, a także czyni ją bardziej podatną na stłuszczeniowe choroby wątroby.

Pij herbatę z ostropestu mlecznego

Ostropest mleczny można przyjmować w wielu formach, w tym w postaci herbaty, nalewki i naparu ziołowego. Można go również spożywać w postaci nasion, które parzy się w gorącej wodzie. Roślina dodaje wyraźny smak do herbaty i nadaje wiele z jego korzyści zdrowotnych. Uzyskanie świeżego ostropestu może być trudne, jednak zakup gotowej herbaty z ostropestu może być mylący. Lista składników może zawierać inne zioła i suplementy, co sprawia, że dawka jest trudna do określenia.

Jedz tofu

Wspaniałym sposobem na oczyszczenie wątroby i zapobieganie stłuszczeniowej chorobie wątroby jest spożywanie tofu w codziennej diecie. Tofu, znane również jako twaróg sojowy, jest przygotowywane przez fermentację świeżego, gorącego mleka sojowego z koagulantem. Tofu jest tradycyjnie produkowane w Nigerii przy użyciu mieszaniny ałunu CaCl2 i MgSO4, przesiąkniętej wody i papki kukurydzianej. Ten bogaty w składniki odżywcze pokarm ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i wysoką zawartość tłuszczów wielonienasyconych. Nie zawiera cholesterolu i zawiera dużą ilość antyoksydantów, w tym witaminy C i E.Podobne:

Udostępnij